Adım Adım Ortodonti Tedavisi

adım adım ortodonti tedavisi

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Diş tedavi yöntemlerinden olan ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin, uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisi yapılan bir diş hekimliği branşıdır.

Ortodonti branşının tedavi süreci pek çok adımdan oluşmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla;

– İlk muayene
– Hazırlık
– Teşhis ve planlama
– Ortodontik tedavi süreci (Aktif tedavi)
– Pekiştirme tedavisi (Pasif tedavi)

Aşamalarıdır.

Muayene:

Ortodontik tedaviye başlamadan önce bir ortodonti uzmanından randevu alarak muayene olunur. Bu muayeneden sonra ortodontistiniz size tedavi sürecini, aşamalarını ve başarısını detaylı olarak anlatacak ve size tedaviye hazırlayacaktır. İşte tam burada İmplant Sanatı kliniğimizin uzman hekimlerine danışabilir ve ortodontik tedavinize başlayabilirsiniz.

Hazırlık:

Hazırlık aşamasında tedaviye başlayabilmek için birtakım ön koşulların yerine getirilmesi gereklidir. Bu koşullar ise sırasıyla şu şekildedir;

– Ortodontik tedaviye başlamadan önce, ağız hijyeninin sağlanması için bütün çürük dişlerin tedavisi yapılmalı.
– Diş eti probleminiz var ise diş etinizin sağlıklı hale getirilmesi gerekmektedir.
– Tedavi öncesi planlama yapabilmek için gerekli ölçümler ve analizle yapılmalı.
– Tedavinin planlanmasının hızlı ve eksiksiz bir şekilde yapılmasına yardımcı olacak panaromik ve sefalometrik röntgen filmlerinin çekilme işleminin yapılması.
– Tedavi öncesi ve sonrası için değişimi görmeniz açısından yüz ve çenenin fotoğraflarının çekilmesi.
– Tedavi ve teşhis aşaması için üst çene ve alt çeneden ölçü için modellerin alınması.

Teşhis ve Planlama:

Üçüncü aşama olan teşhis ve planlama aşamasında ortodonti uzmanınız tüm bu ölçümleme ve analizler sonucunda size alternative bir tedavi planı sunar. Ardından ise ortodontik bozukluk derecelerine göre hasta ile doktorun ortak kararına ve uygunluğuna göre seçim yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bazı ortodontik tedavilerde diş çekilmeleri görülebilir. Bu konuda karar ortodonti uzmanınıza bağlıdır. Bu yöntem komşu dişlerin bu bölgeye hareketini engellemek ve istenmeyen diş hareketlerini sonlandırmak için yapılır. Tedavinin ardından ise dişlerinizde kesinlikle boşluk kalmaz. Eğer ileri derecede ortodontik bozukluğunuz varsa ve çeneniz önde veya geride ise yine bozukluğun şiddetine göre ortognatik cerrahiye başvurulabilir.

Ortodonti Tedavi Süreci

Tedavi yapıldıktan ve hasta ile fikir birliğine vardıktan sonra İmplant Sanatı kliniğimizin uzman hekimleri eşliğinde diş tellerinin takılması aşasına geçilir. Dişler hijyenik ve tam bir şekilde kurutulduktan sonra, siş tellerinin takılma işlemine başlanılır.

Pekiştirme Tedavisi

Tedavi sürecinin son aşaması pekiştirme tedavisidir. Bu aşamada dişlerin yeni konumunun karunması sağlanılır. Pekiştirme tedavisi bittikten sonra ise hastamız artık tam anlamıyla sağlıklı dizilmiş dişlere sahip olur.

Eğer ortodonti tedavisi hakkında merak ettiğiniz başka konular var ise İmplant Sanatı kliniğimizi ziyaret ederek ya da arayarak merakınızı giderebilir, İmplant Sanatı diş kliniğinin uzman hekimleri ile tanışabilirsiniz.

Unutmayın! Güzel bir gülüş için önce diş sağlığı…

Sohbete Başla
Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?