Diş Fırçası Hakkında Bilmedikleriniz!

diş fırçası

Diş fırçaları, dişlerimizde meydana gelen plakları yok eden, dişlerimizde oluşabilecek çürükleri oluşmadan önlemeye yardımcı olan ve dişlerimizin beyaz kalmasında bizlere yardımcı olan araçlar olarak biliriz. Ancak buraya kadar saydığımız her şey, herkes tarafından bilinen genel şeylerdir. İşte diş fırçaları hakkında bilmeniz gerekenlerden bazıları.

Diş Fırçasının 5 Bin Yaşında Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Evet yanlış duymadınız evimizdeki diş doktorumuz diş fırçalarımız tam 5 bin yaşında. Şöyle ki eski uygarlıklar yemeklerden sonra dişlerini temizlemek için bir ucu yontulmuş olan ince bir dal kullanırdı. Bu dala günümüzde misvak denilmektedir. Tabi zaman içinde diş fırçaları da evrim geçirerek, dal parçası olarak çıktıkları yolda sırasıyla; kemik, fildişi sapı, yaban domuzu ya da başka yırtıcı hayvanlardan elde eidlen sert kıllardan yapılmışlardır. Hali hazırda bugün kullandığımız diş fırçaları ise 1938 yılında icat edilmiştir.

İlk Diş Fırçası Hapishanede İcat Edildi!

Diş fırçası hakkında dikkat çekici bir bilgi daha di mi? Çünkü ilk seri üretim diş fırçaları bir hapishanede üretildi. Şöyle ki; 1770 yılında William Addis isimli İngiliz mahkum, yemeğinde bulduğu bir hayvan kemiğini saklayarak, garidyanların birinden bir parça fırça kılı aldı. Rivayete göre de kemiğe küçük delikler açan Addis, kılları bu deliklere yerleştirdi ve zamkla yapıştırdı. Hapishaneden çıktıktan sonra da yaptığı bu fırçanın prototipini geliştirerek, bir şirket kurdu ve diş fırçası üretmeye başladı. Kurulan bu şirket Wisdom Diş Fırçaları adıyla İngiltere’de hala daha faaliyet göstermektedir.

Diş Fırçalarınızı 3-4 Ayda Bir Değiştirin

Diş fırçanızı 3-4 ayda bir ya da eğer kıllarda deformeler olduysa daha sık değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak yine de hiçbir şey olmasa bile diş fırçanızı en az 3-4 ayda bir değiştirmeniz önemlidir.

Diş Fırçanızı Açıkta Bırakın

Diş fırçaları açıkta kalmayı sever. Kolay bir şekilde temizlenen diş fırçalarını yıkadıktan sonra dik olarak muhafaza edin. Hava ile kuruyan diş fırçası bu sayede çok daha sağlıklı olacaktır. Diş fırçanızı kapalı kaplarda saklıyorsanız, saklamayın. Kapalı kaplar nemli bir ortam yaratacağı için istenmeyen bakteriler bu ortamlarda oldukça hızlı bir şekilde üreyebilirler.

Diş Fırçanızı Paylaşmayın

Evet paylaşmak güzeldir ancak, diş fırçanızı değil. Neden mi? Çünkü bir diş fırçasını paylaştığınız zaman olası mikropları ve bakterileri de paylaşmış oluyorsunuz. Eğer nezle, grip ya da bağışıklı sisteminizi zayıflatan bir bozukluğunuz varsa diş fırçanızı kesinlikle paylaşmayın.

Yumuşak Diş Fırçalarını Tercih Edin

Diş temizliğiniz için yumuşak bir diş fırçası tercih edin. Çünkü sert ya da ortas sertlikteki diş fırçalar diş minenize ve diş etinize zarar verebilir. Dişlerinizi fırçalarkende kuvvet uygulamaktan kaçının. Hafif bir şekilde dişinizi fırçalayın. Gerisin ise diş macununuza bırakın.

Unutmayın! Güzel bir gülüş için önce diş sağlığı…

Sohbete Başla
Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?