Dişler Neden Renk Değiştirir?

implant sanatı diş rengi

Herkes dişlerinin beyaz renkte olmasını ve hep böyle kalmasını ister. Hatta bu istek için diş beyazlatma tedavileri de oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Peki dişler neden renk değiştirir? Yapılan birçok araştırmada dişleri beyaz olan kişiler hem daha başarılı hem de başarıdan dolayı çok daha fazla özgüvenli olduğu ortaya çıkmıştır. İşte bu araştırmaları gören birçok kişi de dişlerin neden renk değiştirdiğini merak etmektedir. Öyle ki İmplant Sanatı diş kliniğimize gelen birçok hastamızın da neredeyse sorduğu ilk sorulardan biri dişler neden renk değiştirir sorusu olmaktadır.

Dişlerimizin mevcut rengi çevresel, gelişimsel ve genetik birçok faktöre bağlı olarak değişim göstermektedir. Bunları daha detaylı açıklayacak olursak;

Çevresel Etkenler

Çevresel etkenlere bağlı olarak dişlerimizde beyaz tonlardan,kahverengi tonlara doğru bir renk değişimi olmaktadır. Gerekli uygulamalar yapıldığı taktirde ise çevresel etkenler ortadan kalıdırlır ve dişler yeniden beyaz rengine kavuşturulur.

Gelişimsel Etkenler

Çevresel etkenlerin dışında dişlerin renk değiştirmesine sebep olan diğer koşul ise gelişimsel etkenlerdir. Bu etkenler dişin gelişimi ile ilgilidir. Hamilelik döneminde, dişlerin oluşması aşamasında annenin kullanacağı ilaçlar, hastalıkla ve beslenme alışkanlıları, dişlerin renklerinin değişiminde gelişimsel etkenlerin başında gelmektedir. Gelişimsel problemlerin çözümü ise maalesef diş beyazlatma uygulamaları ile mümkün olmamaktadır.

Genetik Yapı

Diş renginin değişmesinde etkili olan son faktör ise genetik yapıdır. Genetik ya da kalıtımsal olarak dişler beyaz ya da sarı olabilir. Aynı zamanda kalıtımsal bozukluklara bağlı olarak dişlerde şekil ve renk bozuklukları da meydana gelmektedir. Bu konuda diş beyazlatma öncesi eğer dişlerinizin yapısından şikayetçiyseniz İmplant Sanatı diş kliniğimizin uzman hekimlerinden yardım alabilirsiniz. Hekimimiz öncülüğünde uygulanacak tedavi ile dişler istenilen beyazlığa kavuşturulabilmektedir.

Dış Etkenler

Çevresel, gelişimsel ve genetik faktörler dışında dördüncü olarak sayabileceğimiz ancak diğerleri gibi ana etken olmayan diş etkenler vardır. Bunlar;

– Çay, kahve, şarap gibi içecekler
– Kullanılan ilaçlar
– Aşındırıcı ve boyayıcı gıdalar
– Diş fırçalama alışkanlıkları
– Sigara
– Canlılığı olmayan dişler de dış etkenler olarak dişlerin renginin değişmesine neden olmaktadır.

Eğer siz de dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyazlatmak istiyorsanız, sizleri İmplant Sanatı diş kliniğimize davet ediyoruz.

Unutmayın! Güzel bir gülüş için önce diş sağlığı…

Sohbete Başla
Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?