İmplant Sanatı

İmplant birçok alternatifi bulunan,  son yıllarda özellikle en fazla tercih edilen diş tedavisidir.  Gerek çiğneme fonksiyonu açısından,  gerekse uzun süre kullanımı açısından diğer protezlerden çok farklı bir tedavidir İmplant tedavisi tek diş eksikliğinden çok diş eksikliğine kadar çene yoğunluğunun müsait olması durumunda her hastaya uygulanabilen bir tedavidir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi çene cerrahi alanına giren tedavilerden biridir.  Ancak çene cerrahisi ile ilgili olmasına rağmen genellikle diş hekimi koltuğunda lokal anestezi altında diş çekimi kadar kısa sürede gerçekleştirilen bir tedavidir.  Bu nedenle hiçbir ağrı ve acı hissedilmez.  Vidaların yerleştirilme işlemi genellikle insanları korkutur.  Ancak yerleştirilme işlemi bir diş çekimi kadar kısa sürede gerçekleşir.  implant tedavisinin uzun sürmesinin sebebi yerleştirilen implant vidalarının doku ile uyum sağlaması ve yaranın iyileşme sürecini bekleme aşamasıdır.

İmplant Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant tedavi tek diş eksikliğinde veya bütün diş eksikliğine kadar rahatlıkla uygulanabilen uzun ömürlü ve rahat kullanım olanağı sağlayan bir tedavidir.  Ancak implant tedavinin yapılabilmesi için çene kemiği yoğunluğunun yeterli olması gerekir.  İmplant vidaları yerleştirilme işleminden sonra vidaların üzerine gerek tek tek diş takılarak,  gerekse köprü yapılarak tedavi uygulanır.  Tam diş eksikliklerinde ise hareketli implant protez uygulanır hasta dilediği zaman çıkartıp temizleme olanağına sahiptir.  Ancak klasik damak denilen protezlerden çok farklıdır.  Kesinlikle hasta çıkartmadığı sürece yemek yerken ağızdan kendiliğinden çıkmaz.  Dolayısıyla hasta kendi dişi gibi uzun ömürlük bir tedaviye kavuşmuş olur.

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisi gerek kullanım açısından gerek hastanın rahatlığı açısından ve gerekse uzun yıllar sorunsuz kullanılabilen bir tedavidir.  Aynı zamanda İmplant tedavisi estetik olarak hastaya estetik görüntü de sağlamaktadır.  Dolayısıyla implant sanatı gerçekleştirilerek yapılan bir tedavidir.  Tedavinin dayanıklılığı ve hastanın yaşam kalitesi birbiri ile doğru orantılıdır.

İmplant Tedavisi Sonrası Hastanın Ağız Bakımı

İmplant uzun süre sorunsuz kullanılabilir olanak sağlayan bir tedavi olmasına rağmen implant tedavisinden sonra hastanın ağız içi bakım ve hijyene çok önem vermesi gerekir.  Normal koşulların daha üzerinde bir özen gösterilmesi gerekir.  Günde mutlaka iki kez dişlerin fırçalanması,  diş ipinin mutlaka kullanılması,  ağız içi gargara kullanarak ağız bakteri oluşumunun önlenmesi ve ara yüz fırçası ile diş aralarının günlük olarak temizlenmesi implantın uzun vadede kullanımını öngören işlemlerdir.  Hasta ağız içi bakımına dikkat ettiği sürece hiçbir sorun yaşamadan ömürlük kullanabileceği bir diş tedavisidir.

 

Sohbete Başla
Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?