Ümraniye Lamina Kaplama

Lamina kelimesinin Türkçe kökeni yaprak anlamına geliyor. Yani tedavi aşamasında adeta yaprak yaprak dişler yuvaya yapıştırılır. Lamina tedavisine ihtiyaç duyan kişiler mutlaka uzman bir diş hekiminden yardım almalıdır. Tedavideki amaç; kişinin hem biyolojik hem de psikolojik açıdan kendisini iyi hissedebilmesidir. Uzun süre çay, kahve, sigara ve alkol tüketmek diş yapısına ve minesine zarar veriyor. Zamanla dişin görüntüsünde; sararma lekelenme, çürük gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, bakımı yapılmayan dişler bir süre sonra yuvasından düşüyor. Lamina tedavisinde dişlere porselen bir kaplama uygulanır. Tedavisi oldukça kolay olup, belirli bir plan dâhilinde ilerliyor. Hekim tarafından belirlenen belirli gün ve haftalarda seanslara gelinir. Her seansta, tedavi sürecinin nasıl gidileceğine dair hesaplamalar yapılır.

 Lamina Diş Fiyatları 

Her dişin bir doğal formu bulunuyor. Lamina tedavisinde dişlerin doğal yapısına zarar verilmiyor. Dişin yapısı ne kadar çok zarar görmüş ise, tedavi süresi aynı oranda uzuyor. Yapılan diş laminasi ile fiyatları doğru orantılıdır. Bu nedenle de net bir fiyat aralığı belirlemek için araştırma yapılabilir. Lamina tedavisinde porselen yüzeylerin, diş taşlarının temizlenmesi önemlidir. Lamina diş tedavisinde kullanılan yapıştırıcılar oldukça dayanıklıdır. Medikal yapıştırıcısı olduğu için insan vücuduna zarar vermiyor. Lamina sayesinde uzun yıllar boyunca sağlıklı dişler kullanılabilir.

Lamina Diş Ömrü 

Lamine tedavisi tıp içerisinde 1980’li yıllardan beri uygulanıyor. Dişin yapısına hekim tarafından bakılarak lamina uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Lamina diş  tedavisinden sonra tıpkı, doğal dişe gösterilen hassasiyete benzer bir bakım gösterilmelidir. Sert gıdaları kırmamaya özen gösterilmelidir. Örneğin buz ve fındık gibi sert gıdalar diş ile kırılmaya çalışılır ise dişin minesi zarar görür. Bunun sonucunda ise laminali dişlerin ömrü kısalmış olur.

Psikolojik sebeplere bağlı olarak birçok kişi dişlerini sıkabiliyor. Eğer gece uyurken kişi farkında olmadan dişlerini sıkıyor ise, hekimin belirttiği gibi gece plakları takılmalıdır. Havuçları ve ayvaları yerken kopartılmamalıdır veya ısırılmamalıdır. Meyve veya sebze yerken lokma şeklinde yenilmesi önemlidir. Bu şekilde dişin minesine ve yapısına zarar verilmez.

Lamina Diş Tedavisi

Sayılan besinlerin dışında kalan elma benzeri meyveler ısırarak tüketilebilir. Mevcut diş etleri çekilmeyecek düzende fırçalanmalıdır. Akşamları uyumadan önce dişlerin diş ipi yardımı ile temizlenmesi gerekiyor. Eğer gerekli özen ve bakım gösterilir ise lamina dişin ömrü uzuyor. Düzenli bakımı yapılmayan dişlerin etleri çekilir ve lamina tedavisinin tekrar yapılması gerekir. Lamina dişlerinin 5 sene aralıklar ile değiştirilip veya değiştirilemeyeceğine karar verilir. Dişlerde meydana gelen çürükler ve diş eti çekilmesi 6 ay aralıklar ile kontrole gidilir. Kontroller sayesinde oluşabilecek riskler önceden önlenir.

Lamina Diş Planlaması

Tedavi için hekim ve hasta arasında bir plan yapılır. Belirli günlerde hastane veya kliniğe gelinir. Birinci seanstaki amaç konsültasyon uygulamak içindir. Hekim ve hasta karşılıklı olarak fikir alış verişlerinde bulunmalıdır. Her hastanın istediği bir diş yapısı, rengi, boyutu ve şekli vardır. Hastanın ağız içerisinin fotoğrafları çekilir. Ardından ortaya bir model çıkarılır ve tedavi bu model doğrultusunda ilerleme gösterir. Eğer bir hata meydana gelir ise modele bakılarak düzeltmeler yapılır.

Lamina Diş Yapımı 

Lamina diş için ölçü alındıktan sonra, dişlerin laboratuvar ortamı içerisinde 5-7 gün aralığında hazırlanması gerekiyor. Dişler süreç içerisinde geçiciler aracılığı ile korunur. Lamina dişlerin yapıştırılmasından sonra asla kolayca çıkmaz. Bu nedenle de seans içerisinde dişlerin uyum ve renk formlarına bakılır. Eğer herhangi bir sorun görülmez ise yapıştırma aşamasına geçilir. Yapıştırma en hassas olan bölümdür. Lamina diş için sıkı bir tutunmayı sağlamak adına pürüzlendirme yani ufak aşındırmalar uygulanır.

 

 

 

Sohbete Başla
Whatsapp
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?