Diş İçin Box (Kutu) Tekniği

Sosyal günlük yaşantımızda ağız bakımının gerektiği gibi yapılmaması durumunda diş etlerinde iltihaplanma ve kanama oluşur. Diş eti iltihabının düzen altına alınmayıp tedavi edilmemesi durumunda belirli bir süre sonra kemik dokusuna etki eder ve çene kemiğinin erimesine, şekil değiştirmesine sebep olur. Box (kutu) tekniği çene kemiklerinde oldukça erime olan hastalarımıza implant uygulanmasına imkan veren bir tedavi yöntemidir. 3 boyutlu kemik oluşturma çözümü olarak da geçebilir. 2008 yılında Dr. Andrea MENONİ sayesinde bulunmuş bir tedavi yöntemidir.

İmplant yapılmasında önce 4-6 ay kadar kemik oluşumu süreci için beklenmektedir. Tedavi yapılması için çok az kemik mevcut ise, implantlar aynı seansta yerleştirilir fakat implantların yerleştirilemediği şartlarda implant, kemik oluşumunu takip etmek gayesiyle yerleştirilir. Ortalama olarak 2–2,5 ay bekleme süresi sonucunda ise protezler yapılır.

Box (Kutu) Tekniği Nasıl Uygulanır?

Operasyon aşamasında ihtiyaç duyulan bakımlar yapılmadığı için kendi kendine yok olan, biyo uyumlu Poliaktik Asit plakaları özel bir çözümle çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra kemik greftleriyle doldurulur ve süreç kendisini iyileşmeye bırakılır. Bitki bazlı polimer çene kemiğine özel bir malzeme ile konulur. Erimiş olan çene kemiğini tekrardan sağlıklı bir hale döndürmek ve hızlı iyileşmesini sağlamak için yapılan yöntemdir. 4–6 ay gibi bir sürenin ardından implantlar oluşturulmuş yeni kemiğe yerleştirilir.

Biojenerasyon yöntemi ile 3 boyutlu yeni çene kemiği yapılır. Dişlerini kaybetmiş ve çene kemiği en son düzeyde erimiş olan hastalar için uygun bir çözümdür. Zira çoğunlukla hastalar hareketli protezi bile zor kullanırlar. Tedavi üzerinden geçen 6-8 ay gibi bir süreden sonra sağlıklı kemik dolgusu elde edilmiş olur.

Box tekniğini diğer kemik oluşturma tekniklerinden üstün kılan, insanın kendisinden alınması gereken kemiğe sahip olmaksızın 3 boyutlu kemik onarımını sağlamış olmasıdır.