Gülüş Estetiği Nedir?

Yemek yemek için kullandığımız dişlerimizin sosyal yaşamda farklı bir yere de sahip tabii ki estetik gülüşlerimizde de önemli rol oynar. Ağız bakımı denilince akla diş ağrısı ve diş kayıpları gibi sorunlarının çözümünün uygulanması gelse de artık şimdilerde dişlerin düzeni ve diş eti orantısızlıklarına bağlı gülüş estetiği de çok önemlidir. Estetiksel problemler, kişilerin sosyal yaşamlarında özgüven eksikliğine, toplum içerisinde gülmekten çekinmeye başlaması gibi problemlere yol açmaktadır. Gülüş estetiği sayesinde diş doktorluğunda insanın yüzüne en uygun estetik gülüşünü verebilmek ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüş planlamaktadır. Bu gibi sorunlar karşısında günümüz teknolojisinin ve bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle birlikte artık birçok yöntem ile daha estetik diş ve diş etleri sağlanabilmekte, estetik diş doktorluğu kavramı yaşamımızda daha çok yer etmektedir.
Gülüş estetiği, insanın gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak biçimlendirmeleri gibi tekniklerle arzu edilen pozisyona getirilmesidir. Bu süreçler belirlenirken hastanın; yüz hatları, yaşı, cinsiyeti ve arzu ettikleri gibi faktörler en çok dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Kişiye Özel Gülüş Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle tercih edilen gülüş estetik çeşitleri şöyledir;
Çekici Estetik Gülüş: Tercih edeceğiniz bu gülüş estetiği için tedavi aşamalarında seçilen ön dişleri daha ön plana çıkarmak gayemizdir. Bu estetik kişilere daha çekici ve genç bir gülüş yaratmaktadır.
Entelektüel Gülüş: Dişleri aynı hiza ve aynı boyuta ulaştırarak kişilere daha olgun bir gülüş kazandıracaktır.
Sportif Gülüş: Tercih edeceğiniz bu gülüşte orta kesici olan dişlerin yan kısımlarda bulunan kesici dişlerden uzun olarak tasarlanmasıyla bu gülüşü size kazandırmaktadır.

Kişisel Özellikler Gülüş Estetiğini Nasıl Etkiler?

Cinsiyet: Ön iki dişin yanında var olan yan kesici dişler kişinin cinsiyetine göre biçimlendirilir. Bu dişler kadınlar da daha yuvarlak şekilli ve içerideyken, erkekler de ise bu dişler daha köşeli ve belirgindir.
Yaş: Dişlerin boyutu, biçimi ve beyazlığıyla direkt ilgili olabilmektedir. Genellikle ön iki dişlerin yapısı yaşı belli eden bir yapıdır.
Ten Rengi: Natürel diş ve diş eti rengi kişiye özeldir, yani ten rengiyle uyumludur. Natürel bir tasarım da uygun diş renginin seçilmesi önemlidir.
Meslek: Pazarlama, insan kaynakları gibi pozisyonlarda görev yapan çalışanlar sürekli insanlarla yüz yüze konuşma halinde oldukları için gülüş estetiğinde her zaman gülümsemelerinin daha ön plana çıktığı yapıda olmasını tercih ederler.
Yüz Şekli: Dişlerin yüz hatlarına absürt olmaması en önemli etkendir. Köşeli yüz hatlarına sahip birine köşeli formlu dişle yapmak estetik açısından uygun olur. Dudak kalınlığı, iki dudak arasında ki uzaklık gibi özellikler gülüş tasarımında ki en önemli adımlardır.

Gülüş Tasarımı Süreçleri;

İlk randevu görüşme ve konuşma seansıdır. Bu randevu da hasta ile rahat bir ortamda şikayetleri, ihtiyaçları ve bizden beklentileri konuşulmaktadır. Hasta genellikle konuşturularak diş, çene, yüz ilişkileri değerlendirilir.  Ağız içi, dışı ve yüz hatlarının belirgin olduğu resimler alınır; dudak kapanış ve gülümseme resimleri çekilir ve alt-üst çene şekilleri elde edilir. Diş rengi tanımlanır, hastanın tüm dişlerini ve çene düzenini görebilmek için panoromik röntgen çekilir. Tedavi anlatımı randevusunda, elde edilen veriler değerlendirilir ve sizler için seçilen en uygun tedavi tercihleri sunulur. Tedavi tercihleri, aşamaları ve fiyat bilgileri verilir. Hastayla birlikte en uygun tedavi planı belirlenir, anlaşıldığında da tedavi süreçleri detaylı olarak anlatılır ve işlem başlatılır.