Gösterişli bir gülüşe sahip olmayı, gülümsememizle akıllarda kalmayı her insan arzu eder. Fakat porselen laminate veneer, bonding, diş beyazlatma gibi estetik diş hekimliğinde yapılan ileri teknoloji ve yöntemlerle istediğimiz gülüşe sahip olmamız kesinlikle mümkündür.

Estetik diş hekimliğinden yararlanmak, gülüşünü değiştirmek daha gösterişli dişlere sahip olmayı arzulayan birçok kişi tedavi sonuçlandığında nasıl bir gülüşe sahip olacağından endişe duyar. Lakin günümüzün teknolojisiyle geliştirilen yöntemler sayesinde tedavi henüz başlamadan, gülüşün nasıl bir şekilde görüneceğini görebilmek mümkündür.

Bilgisayar destekli gülüş tasarımı yönteminde dişlere hiçbir işlem yapılmasına ihtiyaç kalmadan dişlerin son halinin tahmini sonuçlarını görebilmek ve fikir sahibi olabilmek mümkündür. Kullanılan bu son yöntem ile yeni gülüşün bir portre resmini alıp fikrini önemsediğiniz insanlarla paylaşmanız ve onlardan fikir almanız da mümkün.

Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları kişide psikolojik problemlere dahi yol açabilen sorunlardır.

Diş hekimliğinde estetik ve restoratif malzemelerin gelişmesiyle birlikte pek çok şekil, renk ve pozisyon sorunları oldukça pratik bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel en iyi gülüşü bulmaktır.

Kişinin şahsi istekleri ile sağlık ve doğallığı da beraber kullanarak sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Erkek ve Kadın Ayrımı

Erkek ve kadın yapısı birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle de gülüş tasarımı farklı şekillerde ayarlanır. Erkeklerde yüz hatları kadınlara göre daha keskin ve belirgin biçimde olmalıdır. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılık gösterir. Kadınlarda ise, daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha sönüktür. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:

Dişlerin köşeleri titiz yumuşak dönüşe sahiptir,

Gülme hattı üste olacak şekilde kavislidir,

Ortadaki iki diş yandaki dişlerden hafif uzun olmaktadır,

Komşu dişlerin köşeleri arasında ufak aralıklar vardır.

Erkeklerde:

Komşu dişler daha düz bir çizgi ile birleşme gösterirler,

Dişlerin çizgileri daha belirgindir,

Gülme çizgileri daha düzdür.

gülüş tasarımı

Gülüş İfadesi Türleri

Gülüş ifadesi çeşitleri üç ana başlıkta toplanır. Bu ana başlıklar da kendi içinde farklı varyasyonlara sahiptir:

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu gülüş türünde, öndeki dişler yandaki dişlere göre gözle ayırt edilebilecek kadar uzundur. Aslında genç kişilerde durum zaten böyle olmaktadır, ön keserler ilk süren dişlerdir ve zamanla yıpranma yaparak, boyları küçülür. Bu da kişinin yaşlı bir görünüşe sahip olmasına neden olur. Çekici bir gülümsemeye malik olabilmek için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu biçimde yapılmış tasarımı kişiyi; genç, dinamik ve çekici yapacaktır. Bu gülüş, genç yaştaki kişiler için en iyi tercihtir.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir hat üzerine dizilmiştir. Entelektüel gülümseme kişiye olgun ve yeterli bilgiye sahip bir ifade katar. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde, uzunlukları birbirinden farklılık göstermektedir. Orta yaşlarda ise dişler aynı uzunlukta olur. Estetik diş hekimliğiyle beraber bu olumsuz durumu avantaj haline döndürebilmek ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı planlanabilir.

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entelektüel ve çekici gülüş arasında bir gülüş dizaynıdır. Orta kesici dişler, yan kesicilere göre az da olsa uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, kişinin yüzüne sıra dışı, içten ve sıcak bir biçim katar, bu gülümseme entelektüel gülümseme gibi ciddi değil, çekici gülüş tasarımı gibi çocuksu veya genç işi değildir.

Gülüş Estetiği Nedir?

Yemek yemek için kullandığımız dişlerimizin sosyal yaşamda farklı bir yere de sahip tabii ki estetik gülüşlerimizde de önemli rol oynar. Ağız bakımı denilince akla diş ağrısı ve diş kayıpları gibi sorunlarının çözümünün uygulanması gelse de artık şimdilerde dişlerin düzeni ve diş eti orantısızlıklarına bağlı gülüş estetiği de çok önemlidir. Estetiksel problemler, kişilerin sosyal yaşamlarında özgüven eksikliğine, toplum içerisinde gülmekten çekinmeye başlaması gibi problemlere yol açmaktadır. Gülüş estetiği sayesinde diş doktorluğunda insanın yüzüne en uygun estetik gülüşünü verebilmek ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüş planlamaktadır. Bu gibi sorunlar karşısında günümüz teknolojisinin ve bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle birlikte artık birçok yöntem ile daha estetik diş ve diş etleri sağlanabilmekte, estetik diş doktorluğu kavramı yaşamımızda daha çok yer etmektedir.
 
Gülüş estetiği, insanın gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak biçimlendirmeleri gibi tekniklerle arzu edilen pozisyona getirilmesidir. Bu süreçler belirlenirken hastanın; yüz hatları, yaşı, cinsiyeti ve arzu ettikleri gibi faktörler en çok dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.
 

Kişiye Özel Gülüş Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle tercih edilen gülüş estetik çeşitleri şöyledir;
 
Çekici Estetik Gülüş: Tercih edeceğiniz bu gülüş estetiği için tedavi aşamalarında seçilen ön dişleri daha ön plana çıkarmak gayemizdir. Bu estetik kişilere daha çekici ve genç bir gülüş yaratmaktadır.
 
Entelektüel Gülüş: Dişleri aynı hiza ve aynı boyuta ulaştırarak kişilere daha olgun bir gülüş kazandıracaktır.
 
Sportif Gülüş: Tercih edeceğiniz bu gülüşte orta kesici olan dişlerin yan kısımlarda bulunan kesici dişlerden uzun olarak tasarlanmasıyla bu gülüşü size kazandırmaktadır.
 

Kişisel Özellikler Gülüş Estetiğini Nasıl Etkiler?

 
Cinsiyet: Ön iki dişin yanında var olan yan kesici dişler kişinin cinsiyetine göre biçimlendirilir. Bu dişler kadınlar da daha yuvarlak şekilli ve içerideyken, erkekler de ise bu dişler daha köşeli ve belirgindir.
 
Yaş: Dişlerin boyutu, biçimi ve beyazlığıyla direkt ilgili olabilmektedir. Genellikle ön iki dişlerin yapısı yaşı belli eden bir yapıdır.
 
Ten Rengi: Natürel diş ve diş eti rengi kişiye özeldir, yani ten rengiyle uyumludur. Natürel bir tasarım da uygun diş renginin seçilmesi önemlidir.
 
Meslek: Pazarlama, insan kaynakları gibi pozisyonlarda görev yapan çalışanlar sürekli insanlarla yüz yüze konuşma halinde oldukları için gülüş estetiğinde her zaman gülümsemelerinin daha ön plana çıktığı yapıda olmasını tercih ederler.
 
Yüz Şekli: Dişlerin yüz hatlarına absürt olmaması en önemli etkendir. Köşeli yüz hatlarına sahip birine köşeli formlu dişle yapmak estetik açısından uygun olur. Dudak kalınlığı, iki dudak arasında ki uzaklık gibi özellikler gülüş tasarımında ki en önemli adımlardır.

Gülüş Tasarımı Süreçleri;

İlk randevu görüşme ve konuşma seansıdır. Bu randevu da hasta ile rahat bir ortamda şikayetleri, ihtiyaçları ve bizden beklentileri konuşulmaktadır. Hasta genellikle konuşturularak diş, çene, yüz ilişkileri değerlendirilir.  Ağız içi, dışı ve yüz hatlarının belirgin olduğu resimler alınır; dudak kapanış ve gülümseme resimleri çekilir ve alt-üst çene şekilleri elde edilir. Diş rengi tanımlanır, hastanın tüm dişlerini ve çene düzenini görebilmek için panoromik röntgen çekilir. Tedavi anlatımı randevusunda, elde edilen veriler değerlendirilir ve sizler için seçilen en uygun tedavi tercihleri sunulur. Tedavi tercihleri, aşamaları ve fiyat bilgileri verilir. Hastayla birlikte en uygun tedavi planı belirlenir, anlaşıldığında da tedavi süreçleri detaylı olarak anlatılır ve işlem başlatılır.