Gösterişli bir gülüşe sahip olmayı, gülümsememizle akıllarda kalmayı her insan arzu eder. Fakat porselen laminate veneer, bonding, diş beyazlatma gibi estetik diş hekimliğinde yapılan ileri teknoloji ve yöntemlerle istediğimiz gülüşe sahip olmamız kesinlikle mümkündür.

Estetik diş hekimliğinden yararlanmak, gülüşünü değiştirmek daha gösterişli dişlere sahip olmayı arzulayan birçok kişi tedavi sonuçlandığında nasıl bir gülüşe sahip olacağından endişe duyar. Lakin günümüzün teknolojisiyle geliştirilen yöntemler sayesinde tedavi henüz başlamadan, gülüşün nasıl bir şekilde görüneceğini görebilmek mümkündür.

Bilgisayar destekli gülüş tasarımı yönteminde dişlere hiçbir işlem yapılmasına ihtiyaç kalmadan dişlerin son halinin tahmini sonuçlarını görebilmek ve fikir sahibi olabilmek mümkündür. Kullanılan bu son yöntem ile yeni gülüşün bir portre resmini alıp fikrini önemsediğiniz insanlarla paylaşmanız ve onlardan fikir almanız da mümkün.

Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları kişide psikolojik problemlere dahi yol açabilen sorunlardır.

Diş hekimliğinde estetik ve restoratif malzemelerin gelişmesiyle birlikte pek çok şekil, renk ve pozisyon sorunları oldukça pratik bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel en iyi gülüşü bulmaktır.

Kişinin şahsi istekleri ile sağlık ve doğallığı da beraber kullanarak sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Erkek ve Kadın Ayrımı

Erkek ve kadın yapısı birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle de gülüş tasarımı farklı şekillerde ayarlanır. Erkeklerde yüz hatları kadınlara göre daha keskin ve belirgin biçimde olmalıdır. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılık gösterir. Kadınlarda ise, daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha sönüktür. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:

Dişlerin köşeleri titiz yumuşak dönüşe sahiptir,

Gülme hattı üste olacak şekilde kavislidir,

Ortadaki iki diş yandaki dişlerden hafif uzun olmaktadır,

Komşu dişlerin köşeleri arasında ufak aralıklar vardır.

Erkeklerde:

Komşu dişler daha düz bir çizgi ile birleşme gösterirler,

Dişlerin çizgileri daha belirgindir,

Gülme çizgileri daha düzdür.

Gülüş İfadesi Türleri

Gülüş ifadesi çeşitleri üç ana başlıkta toplanır. Bu ana başlıklar da kendi içinde farklı varyasyonlara sahiptir:

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu gülüş türünde, öndeki dişler yandaki dişlere göre gözle ayırt edilebilecek kadar uzundur. Aslında genç kişilerde durum zaten böyle olmaktadır, ön keserler ilk süren dişlerdir ve zamanla yıpranma yaparak, boyları küçülür. Bu da kişinin yaşlı bir görünüşe sahip olmasına neden olur. Çekici bir gülümsemeye malik olabilmek için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu biçimde yapılmış tasarımı kişiyi; genç, dinamik ve çekici yapacaktır. Bu gülüş, genç yaştaki kişiler için en iyi tercihtir.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir hat üzerine dizilmiştir. Entelektüel gülümseme kişiye olgun ve yeterli bilgiye sahip bir ifade katar. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde, uzunlukları birbirinden farklılık göstermektedir. Orta yaşlarda ise dişler aynı uzunlukta olur. Estetik diş hekimliğiyle beraber bu olumsuz durumu avantaj haline döndürebilmek ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı planlanabilir.

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entelektüel ve çekici gülüş arasında bir gülüş dizaynıdır. Orta kesici dişler, yan kesicilere göre az da olsa uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, kişinin yüzüne sıra dışı, içten ve sıcak bir biçim katar, bu gülümseme entelektüel gülümseme gibi ciddi değil, çekici gülüş tasarımı gibi çocuksu veya genç işi değildir.