porselen lamina

Porselen Lamina Nedir?

Hastanın dişlerinin üzerine yapıştırılan, fark edilmeyecek kadar ince bir porselendir. Bu porselenler, çok ince olmalarına karşın, diş yüzeyine yapıştırıldıklarında son derece sağlamlılık gösteren bir yapıdadır.

Porselen Laminalar en çok tercih edilen uygulamadır.

İlk randevuda diş uzmanı, hastanın dişlerinin ölçülerini alır ve resimlerini çeker. Son hali ile ilgili bilgilendirme yapılır. Hastanın diş etlerinde incelemeler yapılır. Diş etlerinde bir işlem uygulanacağı zaman ise, örneğin gülümseme sırasında dişler çok ortaya çıkıyor ise, gingivektomi adı verilen diş etlerini kısaltma işlemi yapılır. İşlem için 15 gün beklenip, diş etleri son şeklini aldıktan sonra, dişlerin ön tarafında porselen laminaya yer açmak için aşındırma tedavisi uygulanır. Özel yöntemlerle alınan ölçüler laboratuvara teslim edilir ve 2. seansta laminaların ağza yerleştirilme tedavisi uygulanır.

Porselen laminaların avantajları ise fazlası ile natürel ve estetik bir görünüşte olmalarıdır. Tedavi gören kişi dışında, porselen uygulamasını kimse anlamaz. Dişlerin sadece ön kısmında kesim uygulanır. Alttaki mineyi ilettiği için natürel mine kısmı gibi bir görünüm sergiler. Dişlerin dile bakan bölgesi gerçek diş kısmı olduğu için dil herhangi bir farklılık çekilmez.

Bu işlem için daha önce dişlerin kesilmemiş olması şarttır. Kaplama yapılmış ise, maalesef porselen lamina yaptırmak mümkün değildir. Laminaları olumsuz şekilde etkileyecek kapanış sorunu ismi verilen bir problem var ise veya dişler çok karışık ise yine porselen lamina uygulaması yapılamaz. Kişiye uygun biçim, büyüklük ve renkte yapılan porselen laminalar uygulandıktan sonra kullanırken çok aşırı dikkat göstermesine gerek yoktur. Sadece kendi dişlerine gösterilmesi gereken önemi göstermek yeterli olacaktır. Üst düzey bir ağız bakımı (günlük diş ipi kullanımı şartı ile) ile uzun yıllar sağlıklı, natürel dişinizmişçesine, doğal porselenlerle dolaşma imkanı vardır.

Rahat bir biçimde gülümseyebilmek, resimlerde gülüşünü saklamamak birçok kişinin sahip olmak istediği bir şanstır. Lakin etkileyici bir gülüşe imkan sağlamak günümüz teknolojisiyle oldukça mümkündür. Laminate vener adı verilen uygulama tekniğiyle kişilerin istedikleri gülüşe sahip olmaları bir hafta gibi kısa bir zamanda oluşturulabilmektedir.